Zetalase™ XLT on järeä lattialla seisova lasermerkkaustyöasema, jolla voidaan tehdä yhtenäisiä 610 x 610 mm kokoisia merkkauksia ilman kappaleen liikuttelua!
MOPA kuitlaser sopii lähes kaikkien kovien muovien, metallien, karbidien, anodisoidun alumiinin sekä pinnoitteiden lasermerkintään. MOPA kuitulaserlähde parantaa merkkausnopeutta, -kontrastia sekä mahdollistaa pintaa rikkomattoman merkkauksen myös herkille materiaaleille, toisin kuin perinteisissä q-kytkimellä varustetuissa kuitulasereissa.
| Malli | XLT 20W | XLT 50W | XLT 60W | XLT 100W |
| Lasertyyppi | MOPA kuitu | MOPA kuitu | MOPA kuitu | MOPA kuitu |
| Aaallonpituus | 1062nm +/-3nm | 1062nm +/-3nm | 1062nm +/-3nm | 1062nm +/-3nm |
| Suurin lähtöteho | 20W | 50W | 60W | 100W |
| Taajuus (kHz) | 1-500 | 1-500 | 1-4000 | 1-4,000 |
| Aaltomuotojen määrä | 2 | 2 | 15 | 49 |
| Pulssin pituus | 40 & 260ns | 40 & 260ns | 2-350ns | 6-2020ns |
"
| Käyttölämpötila | 7°-41°C |
| Lasersuojaluokka | 1 (EU-normin EN 60825-1 mukaan) |
| Jäähdytys | Ilmajäähdytys tuulettimella |
| Kohdistusdiodi | Lasersuojaluokan II punainen (635nm) |
| Fokusdiodi | Lasersuojaluokan II punainen (635nm) |
| Syöttöjännite | 110-240 VAC 50/60 Hz |
| Suurin merkkausalue & -korkeus (k) LFSS-tilassa | 610x610mm & k=238 mm |
| Merkattavan kappaleen maksimimitat (SxL) (suurin merkkauskorkeus riippuu linssistä) | 914x1321 mm |
| Työaseman ulkomitat (SxLxK) | 1672 x 1504 x 2235 mm (ilman montiorin käsivartta) |
| Korkeus ovi auki | 2659 mm |
| Paino | 748 kg |
| Korkeussäätö | Ohjelmoitava |
| Oven tyyppi | Automaattiovi patentoidulla turvatoiminnolla |
| Paineilmasyöttö | 4 - 6 bar |
| Hintaan sisältyvä ohjelmisto | Minilase Pro 3 64-Bit |
| PC-tietokone | PC-tietokone sisältyy toimitukseeen (Windows 10 Professional, i7/8GB RAM/64GB SSD) |
| Tietokoneliitäntä | 3 x USB, VGA ulkoiselle näyttölle, lähiverkko (Ethernet), pyöritysakselin ohjaus, huolto/diagnostiikka |
| Kärynpoistoyhde | Sisältyy |
| Sisältyvät varusteet | 2 kpl lukitusavaimia / virtakaapeli / USB kaapeli / USB -tikku / lasersuojaluokan 4 ohitusavain |
| Käyttöohjeet | Suomenkielinen käyttö- ja turvaohje & englanninkielinen laserparametriohje / englanninkieliset ohjevideot |
| Takuu | Kattava 3v takuu, ei käyttötuntirajoitusta |
"