Tilavan kokoinen pöydän päälle asennettava lasermerkkaustyöasema käsikäyttöisellä ovella.
MOPA kuitlaser sopii lähes kaikkien kovien muovien, metallien, karbidien, anodisoidun alumiinin sekä pinnoitteiden lasermerkintään. MOPA kuitulaserlähde parantaa merkkausnopeutta, -kontrastia sekä mahdollistaa pintaa rikkomattoman merkkauksen myös herkille materiaaleille, toisin kuin perinteisissä q-kytkimellä varustetuissa kuitulasereissa.
| Malli | MXLM20 | MXLM60 | MXLM100 |
| Lasertyyppi | MOPA kuitu | MOPA kuitu | MOPA kuitu |
| Aaallonpituus | 1062nm +/-3nm | 1062nm +/-3nm | 1062nm +/-3nm |
| Suurin lähtöteho | 20W | 60W | 100W |
| Taajuus | 1-4000 kHz | 1-4000 kHz | 1-4000 kHz |
| Aaltomuotojen määrä | 16 | 16 | 16 |
| Pulssin pituus | 2-350ns, CW | 2-350ns, CW | 2-350ns, CW |
"
| Käyttölämpötila | 7°-40°C |
| Lasersuojaluokka | 1 (EU-normin EN 60825-1 mukaan) |
| Jäähdytys | Ilmajäähdytys tuulettimella |
| Kohdistusdiodi | Lasersuojaluokan II punainen (635nm) |
| Fokusdiodi | Lasersuojaluokan II punainen (635nm) |
| Syöttöjännite | Power Sensing 110-240 VAC 50/60 Hz |
| Vakiolinssi ja sen suurin merkkausalue & -korkeus (k) | 163L M85: 100x100mm & k=317mm |
| Lisähintalinssi ja sen suurin merkkausalue & -korkeus (k) | 254L M85: 165x165mm & k=209mm |
| Lisähintalinssi ja sen suurin merkkausalue & -korkeus (k) | 330L M85: 200x200mm & k=117mm |
| Merkattavan kappaleen maksimimitat (SxL) (suurin merkkauskorkeus riippuu linssistä) | 317mm x 508mm |
| Työaseman ulkomitat (SxLxK) | 1079 x 610 x 851mm |
| Korkeus ovi auki | 1211 mm |
| Paino | noin 91 kg |
| Korkeussäätö | Sähköinen (lisähintaan: ohjelmoitava) |
| Oven tyyppi | Käsikäyttöinen |
| Paineilmasyöttö | ei tarpeen |
| Hintaan sisältyvä ohjelmisto | Minilase Pro 3 64-Bit |
| PC-tietokone | Ei sisälly toimitukseen. Vaatii toimiakseen Windows 10/11 PC-tietokoneen. |
| Tietokoneliitäntä | 2 x USB, pyöritysakselin ohjaus, huolto/diagnostiikka, I/O (automaatiotila) |
| Kärynpoistoyhde | Sisältyy |
| Sisältyvät varusteet | 2 kpl lukitusavaimia / virtakaapeli / USB kaapeli / USB -tikku / lasersuojaluokan 4 ohitusavain |
| Käyttöohjeet | Suomenkielinen käyttö- ja turvaohje & englanninkielinen laserparametriohje / englanninkieliset ohjevideot |
| Takuu | Kattava 3v takuu, ei käyttötuntirajoitusta |
"