Amerikkalaisen laatuvalmistjan hinnaltaan lyömätön lasermerkkaustyöasema 20W kuitulaserilla.
MOPA kuitlaser sopii lähes kaikkien kovien muovien, metallien, karbidien, anodisoidun alumiinin sekä pinnoitteiden lasermerkintään. MOPA kuitulaserlähde parantaa merkkausnopeutta, -kontrastia sekä mahdollistaa pintaa rikkomattoman merkkauksen myös herkille materiaaleille, toisin kuin perinteisissä q-kytkimellä varustetuissa kuitulasereissa.
| Malli | LGBQX20 |
| Lasertyyppi | MOPA kuitu |
| Aaallonpituus | 1062nm +/-3nm |
| Suurin lähtöteho | 20W |
| Taajuus | 1-400 kHz |
| Aaltomuotojen määrä | 1 |
| Pulssin pituus | 200ns, CW |
"
| Käyttölämpötila | 7°-40°C |
| Lasersuojaluokka | 1 (EU-normin EN 60825-1 mukaan) |
| Jäähdytys | Ilmajäähdytys tuulettimella |
| Kohdistusdiodi | Lasersuojaluokan II punainen (635nm) |
| Fokusdiodi | Lasersuojaluokan II punainen (635nm) |
| Syöttöjännite | 110-240 VAC 50/60 Hz |
| Vakiolinssi ja sen suurin merkkausalue & -korkeus (k) | 163L M85: 100x100mm & k=146mm |
| Lisähintalinssi ja sen suurin merkkausalue & -korkeus (k) | 254L M85: 150x150mm & k=21,5mm |
| Merkattavan kappaleen maksimimitat (SxL) (suurin merkkauskorkeus riippuu linssistä) | 228x254mm |
| Työaseman ulkomitat (SxLxK) | 876 x 410 x 584 mm |
| Paino | noin 59 kg |
| Korkeussäätö | Sähköinen (lisähintaan: ohjelmoitava) |
| Oven tyyppi | Käsikäyttöinen ylös nouseva |
| Paineilmasyöttö | |
| Hintaan sisältyvä ohjelmisto | Minilase Pro SE |
| PC-tietokone | Ei sisälly toimitukseen. Vaatii toimiakseen Windows 10/11 PC-tietokoneen. |
| Tietokoneliitäntä | USB, I/O, ohjauspaneeli, huolto & diagnostiikka |
| Sisältyvät varusteet | 2 kpl lukitusavaimia / virtakaapeli / USB kaapeli / USB -tikku |
| Käyttöohjeet | Suomenkielinen käyttö- ja turvaohje & englanninkielinen laserparametriohje / englanninkieliset ohjevideot |
| Takuu | 18 Kattava takuu, ei käyttötuntirajoitusta |
"