TYKMA Electroxin Zetalase™ XL on lattialla seisova lasermerkkaustyöasema erityisesti isojen ja/tai korkeiden kappaleiden tai sekä paletille asetettujen pienten kappaleiden lasermerkkaukseen. Laitteen vakiovarustukseen kuuluu paineilmakäyttöinen automaattiovi, ohjelmallisesti säädettävä korkeussäätö, suurten sarjojen tuotantoon tarkoitetun automaattitila. Varustukseen kuuluu myös lasersuojaluokan 4 ohitusavain ja merkkivalot, joiden avulla suurten kappaleiden merkkaus onnistuu suojaovi auki.
XL LFSS 3D -mallissa on dynaamisesti ohjattu skannerioptiikka. LFSS -tilassa käytössä on optisesti toteutettu 381 x 381 mm merkkausalue, pieni polttopiste ja erinomainen säteenlaatu, joiden ansiosta suuretkin merkinnät saa tehtyä lasemerkinnät nopeasti mutta silti tarkasti ja tasalaatuisesti.
Laitteessa on myös 3D-tila mullistavalla 100 mm dynaaminen syvyysterävyyssäädöllä, jolla voidaan tehdä jatkuvia 3d-merkintöjä esimerkiksi kuperiin, koveriin ja vinoihin pintoihin ilman että kappaletta tai merkkauspäätä pitää liikuttaa. Helppokäyttöisessä Minilase Pro 3 -ohjelmistossa on erittäin monipuoliset editointiominaisuudet kolmiulotteisten merkkausten luomista ja hallintaa varten.
Laitteesta on saatavissa myös kustannustehokkaampi XL 3D -sisarmalli, jossa on 40 mm dynaaminen optiikan syvyysterävyyssäätö sekä muun muassa perinteisellä optiikalla varustettu XL-versio, XL UV-versio ja XL CO2-versio.
| Malli | XL LFSS 20W | XL LFSS 50W | XL LFSS 60W | XL LFSS 100W |
| Lasertyyppi | MOPA kuitu | MOPA kuitu | MOPA kuitu | MOPA kuitu |
| Aaallonpituus | 1062nm +/-3nm | 1062nm +/-3nm | 1062nm +/-3nm | 1062nm +/-3nm |
| Suurin lähtöteho | 20W | 50W | 60W | 100W |
| Taajuus (kHz) | 1-500 | 1-500 | 1-4000 | 1-4000 |
| Aaltomuotojen määrä | 2 | 2 | 15 | 49 |
| Pulssin pituus | 40 & 260ns | 40 & 260ns | 2-350ns | 6-2020ns |
"
| Käyttölämpötila | 7°-41°C |
| Lasersuojaluokka | 1 (EU-normin EN 60825-1 mukaan) |
| Jäähdytys | Ilmajäähdytys tuulettimella |
| Kohdistusdiodi | Lasersuojaluokan II punainen (635nm) |
| Fokusdiodi | Lasersuojaluokan II punainen (635nm) |
| Syöttöjännite | 110-240 VAC 50/60 Hz |
| Suurin merkkausalue & -korkeus (k) LFSS-tilassa | 381x381mm & k=254mm |
| 3D-tilan korkeudensäätö | 100mm |
| Suurin merkkausalue & -korkeus 3D-tilassa | 250x250mm & k=254 mm |
| Merkattavan kappaleen maksimimitat (SxL) (suurin merkkauskorkeus riippuu linssistä) | 609 x 762mm tai 1066 x 382mm (ilman jakoseinää) |
| Työaseman ulkomitat (SxLxK) | 1321 x 813 x 1880 mm (ilman montiorin käsivartta) |
| Korkeus ovi auki | 2616 mm |
| Paino | noin 227 kg |
| Korkeussäätö | Ohjelmoitava |
| Oven tyyppi | Automaattiovi patentoidulla turvatoiminnolla |
| Paineilmasyöttö | 4 - 6 bar |
| Hintaan sisältyvä ohjelmisto | Minilase Pro 3 64-Bit |
| PC-tietokone | PC-tietokone sisältyy toimitukseeen (Windows 10 Professional, i7/8GB RAM/64GB SSD) |
| Tietokoneliitäntä | 3 x USB, VGA ulkoiselle näyttölle, lähiverkko (Ethernet), pyöritysakselin ohjaus, huolto/diagnostiikka |
| Kärynpoistoyhde | Sisältyy |
| Sisältyvät varusteet | 2 kpl lukitusavaimia / virtakaapeli / USB kaapeli / USB -tikku / lasersuojaluokan 4 ohitusavain |
| Käyttöohjeet | Suomenkielinen käyttö- ja turvaohje & englanninkielinen laserparametriohje / englanninkieliset ohjevideot |
| Takuu | Kattava 3v takuu, ei käyttötuntirajoitusta |
"