Zetalase™ Duo on teolliseen suursarjatuotantoon soveltuva lasermerkkaustyöasema kaksipaikkaisella pyöröpöydällä, jolla kappaleenvaihto onnistuu seuraavan kappaleen lasermerkinnän aikana.
UV-laserlähteellä varustetu versiot soveltuvat erinomaisesti muun muassa lasin, polyeteenin, silikonin ja monien muiden lämpöherkkien materiaalien lasermerkintään.
Lasermerkkaustyöasemasta on saatavissa myös lukuisia erikoisversioita, kuten muun muassa kuitu (MOPA) tai CO2 -laserlähteillä varustetut versiot.
| Malli | DISE UV 10W |
| Lasertyyppi | DPSS UV |
| Aaallonpituus | 355 nm |
| Suurin lähtöteho | 10W |
| Taajuus (kHz) | 40-300 kHz |
| Aaltomuotojen määrä | 1 |
| Pulssin pituus | 18ns @60kHz |
"
| Käyttölämpötila | 7°-35°C |
| Lasersuojaluokka | 1 (EU-normin EN 60825-1 mukaan) |
| Jäähdytys | Suljetun kierron vesijäähdytys |
| Kohdistusdiodi | Lasersuojaluokan II punainen (635nm) |
| Fokusdiodi | Lasersuojaluokan II punainen (635nm) |
| Syöttöjännite | 220 VAC 50/ 60 Hz |
| Vakiolinssi ja sen suurin merkkausalue & -korkeus (k) | 163L M85: 100 x 100 x 227mm |
| Lisähintalinssi ja sen suurin merkkausalue & -korkeus (k) | 254L M85: 165x165mm & k=227mm |
| Lisähintalinssi ja sen suurin merkkausalue & -korkeus (k) | 330L M85: 200x200 & k=126mm |
| Lisähintalinssi ja sen suurin merkkausalue & -korkeus (k) | 420L M85: 260x260mm &k=21mm |
| Merkattavan kappaleen maksimimitat (SxL) (suurin merkkauskorkeus riippuu linssistä) | 240 x 240mm |
| Työaseman ulkomitat (SxLxK) | 1260 x 880 x 1751 mm (ilman montiorin käsivartta) |
| Paino | noin 362 kg |
| Korkeussäätö | Ohjelmoitava |
| Oven tyyppi | Huoltoluukku merkkauskammion sivussa |
| Pyöröpöydän halkaisija | 600mm |
| Hintaan sisältyvä ohjelmisto | Minilase Pro SE |
| PC-tietokone | PC-tietokone sisältyy toimitukseeen (Windows 10 Professional, i7/8GB RAM/64GB SSD) |
| Tietokoneliitäntä | 3 x USB, VGA ulkoiselle näyttölle, lähiverkko (Ethernet), pyöritysakselin ohjaus, huolto/diagnostiikka |
| Kärynpoistoyhde | Sisältyy |
| Sisältyvät varusteet | 2 kpl lukitusavaimia / virtakaapeli / USB kaapeli / USB -tikku / lasersuojaluokan 4 ohitusavain |
| Käyttöohjeet | Suomenkielinen käyttö- ja turvaohje & englanninkielinen laserparametriohje / englanninkieliset ohjevideot |
| Takuu | Kattava 3v takuu, ei käyttötuntirajoitusta |
"